Alergia sezonowa – czy wapno może być wsparciem?

Wiosna i lato to czas, gdy przyroda budzi się do życia, a wiele osób odnajduje nowe pokłady energii do działania. Jednak dla alergików ten okres często bywa nieprzyjemny. Katar sienny, łzawienie oczu czy swędzenie skóry potrafią znacząco uprzykrzyć codzienność. Jako jeden ze sposobów na radzenie sobie z objawami alergii często wymienia się wapno. Czy rzeczywiście może pomóc? Sprawdźmy, co na ten temat mówi nauka.

Alergia sezonowa – co warto o niej wiedzieć?

Alergie sezonowe to nic innego jak reakcje układu immunologicznego na kontakt z drażniącymi substancjami. W zależności od rodzaju alergii mogą to być pyłki różnych roślin, takich jak trawy, drzewa czy chwasty. Objawy także mogą różnić się między sobą. W łagodnym przebiegu alergii pojawia się kichanie, katar czy łzawienie oczu. W cięższych przypadkach symptomy mogą obejmować problemy z oddychaniem, utrudnione zasypianie czy przewlekłe zmęczenie.

Układ odpornościowy błędnie traktuje pyłki jako zagrożenie, co skutkuje wydzielaniem histaminy. To substancja odpowiedzialna za objawy alergiczne. Dlatego też podstawą leczenia najczęściej są leki przeciwhistaminowe. Należą do nich m.in. tabletki na alergię bez recepty – Apteka dla Rodziny ma je w swoim asortymencie. Niektórzy wolą jednak sięgać po alternatywne środki, takie jak wapno.

Wapno na alergię – czy to działa?

Wapń jest pierwiastkiem, który pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Wspomaga pracę mięśni, układu nerwowego, a także uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi. Może również pomagać w łagodzeniu swędzenia skóry. Przez lata wapno było stosowane jako popularny sposób na zmniejszanie intensywności objawów różnych uczuleń. Wytłumaczeniem był fakt, że minerał może stabilizować błony komórkowe, w tym te obecne w komórkach odpowiedzialnych za wydzielanie histaminy. W efekcie przyjmowanie preparatów z wapniem miało ograniczać reakcje alergiczne.

Obecnie nie ma dowodów naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby jego skuteczność. Jego potencjalne działanie jest o wiele słabsze niż to, które oferują nowoczesne leki przeciwalergiczne. Pomimo tego wapno można znaleźć w apteczkach wielu alergików, którzy stosują je jako uzupełnienie terapii lub formę wsparcia przy łagodniejszych objawach. To środek, który jest stosunkowo bezpieczny. Jeżeli pacjent nie przekracza zalecanych dawek i nie ma przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosował wapno na alergię – aptekadlarodziny.pl to miejsce, gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.